Dlaczego mikroelektronika?

Zastosowania mikroelektroniki2

Mikroelektronika

Mikroelektronika jest gałęzią elektroniki, która obejmuje wiedzę na temat miniaturowych urządzeń i systemów elektronicznych. Miniaturowe urządzenia, takie jak mikrokontrolery, mikroprocesory, układy FPGA i inne
układy scalone do dedykowanych zastosowań są wykorzystywane do budowy złożonych systemów, jak np. komputerów, urządzeń mobilnych, odbiorników GPS, systemów automatyki przemysłowej i wielu innych.

Urządzenia

Specjalizowane układy scalone

Współcześnie urządzenia mikroelektroniczne znajdują się praktycznie wszędzie. Wg. Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego w Genewie, w 2014 roku liczba telefonów komórkowych na świecie przekroczy liczbę ludzi. Najnowsze samochody zawierają w sobie dziesiątki mikrokontrolerów, który sterują nie tylko systemami ABS czy ESR, ale również dopasowaniem kształtu fotela do kierowcy, czy pozycją lusterek. Mikroprocesory i mikrokontrolery wykorzystywane są również w sprzęcie gospodarstwa domowego, takim jak pralki, lodówki, telewizory. Coraz częściej ze zdobyczy mikroelektroniki korzysta również medycyna – oprócz zaawansowanych urządzeń diagnostycznych budowane są również elektroniczne implanty np. aparaty słuchowe.

Systemy

Systemy mikroelektroniczne są budowane z użyciem zaawansowanych technologii:

  • najnowsze technologie półprzewodnikowe pozwalają wytwarzać tranzystory MOS o długości kanału rzędu 10 nanometrów (jest to jedna dziesięciotysięczna średnicy włosa; średnio 20 nanometrów na sekundę rośnie trawa),
  • najnowsze technologie wytwarzania płytek drukowanych pozwalają na produkcję nawet 26 warstw metalu a najcieńsze ścieżki metalowe na takiej płytce mają szerokość od 0,058 mm,
  • istnieją technologie pozwalające na łączenie wielu układów scalonych bezpośrednio ze sobą (tzw. układy 3D), gdzie rozmiar pojedynczego połączenia jest rzędu kilku mikrometrów.

Zobacz krótki film, który wyjaśnia, dlaczego warto studiować mikroelektronikę i dlaczego kierunek MTM to dobry wybór:

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, posłuchaj tego wykładu:

 

StudiaIMG_8017

Kierunek studiów Mikroelektronika w technice i medycynie zapewnia:

  • wiedzę na temat budowy miniaturowych urządzeń elektronicznych i technologii używanych do ich wytwarzania,
  • umiejętności wykorzystywania komponentów elektronicznych (w tym mikrokontrolerów) do budowy systemów mikroelektronicznych,
  • umiejętności pisania oprogramowania dla systemów opartych na mikrokontrolerach i mikroprocesorach,
  • umiejętności projektowania elementów elektronicznych (układów scalonych).

Cechą szczególną studiów na tym kierunku jest duży nacisk na zdobywanie praktycznych umiejętności poprzez udział w projektach i badaniach naukowych prowadzonych na Wydziale przy współpracy z wieloma ośrodkami zagranicznymi. Studenci mają kontakt z najnowocześniejszym sprzętem laboratoryjnym, zaawansowanym oprogramowaniem inżynierskim oraz bieżącymi mikroelektronicznymi technologiami submikronowymi.

Studia na kierunku Mikroelektronika w technice i medycynie są dobrą inwestycją w przyszłość, gdyż mikroelektronika jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin nauki. W raporcie z programu „Foresight technologiczny przemysłu – InSight 2030” mikroelektronika znalazła się na 5 miejscu na liście dziedzin o znaczeniu strategicznym dla polskiego przemysłu. „Znaczenie mikroelektroniki dla gospodarki w perspektywie do 2030 roku jest trudne do przecenienia. Istnieją oceny wskazujące, że obecnie od 10% do 16% światowego PKB jest związane z mikroelektroniką i w nadchodzącym dwudziestoleciu wkład ten może ulec co najmniej podwojeniu. W warunkach polskich istnieje możliwość zdobycia pozycji konkurencyjnej w zastosowaniach niszowych związanych z technologiami materiałów, struktur i układów mikro i nanoelektronicznych.”

banner_ludzie

Pracownicy są członkami stowarzyszenia IEEE SSCS (Solid-State Circuits Society) Chapter Poland. Z ich inicjatywy, na AGH organizowane są szkolenia, wykłady i spotkania z zaproszonymi gośćmi z czołowych uniwersytetów i firm z branży. Informacje na temat spotkań można znaleźć m.in. na stronie facebook kierunku MTM oraz na polskiej stronie chapteru SSCS.
logo SSCS

Laboratoria

Aby uczyć nowoczesnych technologii i samemu je rozwijać, niezbędne jest wyposażenie laboratoriów w nowoczesny sprzęt. Zobacz, czego używają na co dzień pracownicy grupy mikroelektronicznej i dyplomanci kierunku MTM. Cały czas rozbudowujemy i unowocześniamy nasze laboratoria.

 

Dowiedz się więcej o kierunku MTM

Jeśli chcesz być na bieżąco, zachęcamy do polubienia strony kierunku MTM na Facebooku i zasubskrybowania kanału kierunku MTM w serwisie YouTube.
Zajrzyj również na inne materiały na tej stronie:

Wstęp do serii filmów o kierunku MTM Mikroelektronika w Technice i Medycynie

Co to jest Mikroelektronika?

MTM Mikroelektronika – Jak wyglądają studia?

Mikroelektronika według studenta V roku:

Zobacz, jakiego oprogramowania będziesz używać:

 

banner na stronę